ოსკარის 87-ე დაჯილდოების სავარაუდო ნომინანტები!


ნელნელა ვუახლოვდებით ოსკარის რიგით 87-ე დაჯილდოებას, რომელიც აშკარად ძალიან საინტერესო და მრავალფეროვანი იქნება გამომდინარე იქიდან, რომ გასული თვეების განმავლობაში ბევრმა ნამუშევარმა მიიპყრო როგორც კინოკრიტიკოსების, ისე მაყურებლების განსაკუთრებული ყურადღება. მიუხედავად იმისა, რომ ნომინანტთა საბოლოო სია იანვარში უნდა გამოქვეყნდეს, სავარაუდო ჩამონათვალი უკვე ცნობილია და, როგორც ხდება ხოლმე, ეს ნუსხა რეალობის მაქსიმალურად შესაბამისია. წარმოგიდგენთ ოსკარის ნომინაციებზე წარსადგენთა ყველაზე შესაძლო ვარიანტებს:

საუკეთესო ნამუშევარი:
“ბავშვობა”
“ვარსკვლავთშორისი”/”ინტერსტელარი”
“ჩიტკაცა”
“საიმიტაციო თამაში”
“ყველაფრის თეორია”

თუ სიას ათამდე გავზრდით, მაშინ ჩამონათვალს ემატება: “ფოქსკეტჩერი”, “გაუჩინარებული გოგონა”, “სელმა”, “ველური” და “მათრახი”.



საუკეთესო რეჟისორი:
ჩეიზელი/”მათრახი”
დუვერნეი/”სელმა”
გონსალეს ინიარიტუ/”ჩიტკაცა”
ლინკლეიტერი/”ბავშვობა”
ტილდუმი/”საიმიტაციო თამაში”



საუკეთესო მსახიობი (მამაკაცი):
ბენედიქტ კამბერბეტჩი/”საიმიტაციო თამაში”
ჯეიკ ჯილენჰალი/”ღამით მძრომი”
მაიკლ კიტონი/”ჩიტკაცა”
დევიდ ოიელოუო/”სელმა”
ედი რედმეინი/”ყველაფრის თეორია”

საუკეთესო მსახიობი (ქალი):
ემილი ბლანტი/”ტყეში”
ფელისიტი ჯონსი/”ყველაფრის თეორია”
ჯულიან მური/”მაინც ალისა”
როზამუნდ პაიკი/”გაუჩინარებული გოგონა”
რიზ უიზერსპუნი/”ველური”



მეორეხარისხოვანი როლის საუკეთესო შემსრულებელი (მამაკაცი):
ეთან ჰოკი/”ბავშვობა”
ედუარდ ნორტონი/”ჩიტკაცა”
მარკ რუფალო/”ფოქსკეტჩერი”
ჯ.კ. საიმონსი/”მათრახი”
ტომ უილკინსონი/”სელმა”

მეორეხარისხოვანი როლის საუკეთესო შემსრულებელი (ქალი):
პატრისია არკუეტი/”ბავშვობა”
ჯესიკა ჩესტეინი/”ყველაზე საშინელი წელიწადი”
კირა ნაიტლი/”საიმიტაციო თამაში”
ემა სტოუნი/”ჩიტკაცა”
მერილ სტრიპი/”ტყეში”



საუკეთესო სცენარი:
“ჩიტკაცა”
“ბავშვობა”
“სასტუმრო გრანდ-ბუდაპეშტი”
“ყველაზე საშინელი წელიწადი”
“მათრახი”

საუკეთესო ადაპტაცია:
“გაუჩინარებული გოგონა”
“საიმიტაციო თამაში”
“მოვალეობის შემსრულებელი”
“ყველაფრის თეორია”
“ველური”



საუკეთესო კოსტუმები:
“სასტუმრო გრანდ-ბუდაპეშტი”
“ტყეში”
“მისტერ ტერნერი”
“სელმა”
“ყველაფრის თეორია”



საუკეთესო ვიზუალური ეფექტები:
“მაიმუნების პლანეტა”
“გოძილა”
“გალაქტიკის მცველები”
“ჰობიტი: ხუთი არმიის შერკინება”
“ვარსკვლავთშორისი”/”ინტერსტელარი”

საუკეთესო უცხოენოვანი ფილმი:
“ორი დღე, ერთი ღამე”/ბელგია
“საქციელი”/კუბა
“მანდარინები”/ესტონეთი
“ტიმბუკტუ”/მავრიტანია
“იდა”/პოლონეთი



საუკეთესო საუნდტრეკი:
“დაიწყე ახლიდან”
“სიცოცხლის წიგნი”
“ლეგო მულტფილმი”
“იძებნებიან სულელები”
“ნოე”

საუკეთესო მუსიკალური გაფორმება:
“ჩიტკაცა”
“რისხვა”
“გოძილა”
“ვარკსვლავთშორისი”
“მაიმუნების პლანეტა”



საუკეთესო ანიმაცია:
“დიდი გმირი 6″/Disney
“ბოქსტროლები”/Laika&Focus
“როგორ მოვარჯულოთ დრაკონი 2″/Dreamworks
“ლეგო მულტფილმი”/Illumination&Universal
“ზღვის სიმღერა”/GKids

საუკეთესო დოკუმენტური ფილმი:
“მოქალაქე 4″
“ცხოვრება, როგორც ასეთი”
“წითელი არმია”
“ვირუნგა”
“ვივიან მეიერის ძებნაში”

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი სურათი:
“დამკიპერი”
“დუეტი”
“სიტკბოება”
“მე და ჩემი მულტონი”
“რიცხვიანები”